K tomu iniciačnímu setkání došlo před dvěma lety. Na soutěži mladých barmanů a teatendrů Metelka Cup ve Slavkově u Brna se při obědě u jednoho stolu setkali Milan Metelka a nejznámější český teatender Jiří Boháč, který soutěž ve slavkovském golfovém rezortu moderoval. Co nejdřív vypadalo na běžnou společenskou konverzaci, se změnilo v oboustranně inspirativní rozhovor. Z jedné strany znělo zasvěcené vyprávění o světě likérů, z druhé strany pak energické povídání o magické síle čaje. Od tohoto myšlenkového ping pongu už byl jen krůček ke společnému nápadu: „Co kdybychom zkusili udělat něco společně?“ To „něco“ je Metelka Tea Spirit.
K láhvi, která má tvarem blízko k čajové konvici, etiketě, jež upoutá pozornost cirkulární kresbou olomouckého výtvarného umělce Pavla Herynka, ale hlavně k samotnému likéru Metelka Tea Spirit, v němž se harmonicky snoubí chuť gruzínského celolistého černého čaje, čisté brandy z Chile a lipového medu z Moravy, byla ještě dlouhá cesta. Stejně jako musí zrát dobrý likér, uzrát musel taky nápad na Tea Spirit. Po několika měsících se Milan Metelka a Jiří Boháč setkali znovu a pověstné „něco“ začínalo získávat konkrétnější obrysy. „Byla to myslím pro nás oba ze začátku velká neznámá a při prvních setkáních jsme kolem sebe našlapovali zlehka. Spolupráce to však byla mimořádná,“ pochvaluje si Jiří Boháč.
Ve dvou se to sice táhne lépe, jak říká staré přísloví, ale Milan Metelka a Jiří Boháč se shodli, že pro uskutečnění tak smělého plánu, jakým je první čajový likér v České republice, bude dobré přizvat další spolupracovníky se stejnou touhou nabídnout to nejlepší z kultury čaje a likérů v jednom produktu. Do odvážného projektu proto zapojili přátele a odborníky: dobrodruha a dovozce čaje Petra Siče, který založil v gruzínské Kvenobani v podhůří Malého Kavkazu projekt Sdílená čajová zahrada, a básníka, historika, teatendera a majitele vyhlášené pražské Čajovny U Legionáře Jiřího „Nenyho“ Nenutila.
Čajoví specialisté pak na gruzínských plantážích vybrali prvotřídní černý celolistý čaj. Naplnili sak a dovezli jej do vizovické likérky Milanu Metelkovi. Idea byla krystalicky čistá: čaj, brandy a med, žádné přísady, nic navíc. Za každou ze tří složek stojí úsilí o poctivý přínos společnému dílu. Milan Metelka zúročil svou celoživotní zkušenost a vybral tak ideální směs barvy, chuti, vůně a síly. Výsledkem setkání čtyř mužů, kterým je společná kreativita a trpělivost při hledání správné cesty, je nápoj s nezaměnitelnou vůní a chutí, který zásadně obohacuje svět čaje i svět likérů – Metelka Tea Spirit.
Úplně první a neoficiální ochutnávka ještě čerstvého nápoje se jakoby symbolicky uskutečnila v roce 2018 na místě, kde nápad vznikl, tedy ve Slavkově u Brna, na dalším ročníku Metelka Cupu. Milan Metelka nabízel vzorek organizačnímu týmu a reakce prvních degustátorů byly nadšené. „A to ještě není likér zcela vyzrálý. Měl by zrát minimálně šest měsíců, aby se všechny složky patřičně provázaly, sedly si. Pak bude ještě lepší,“ reagoval tehdy na pochvalné komentáře.
Že to nebyly pochvaly „ze slušnosti“, prokázala první oficiální prezentace Metelka Tea Spirit. Na dubnové výroční konferenci České barmanské asociace, která se uskutečnila v brněnském centru ABZAC poprvé jako velkolepý event s názvem Abzac hands up, ochutnali likér ti nejlepší barmani a teatendři z celé České republiky. A jejich dojmy byly podobně pozitivní jako ve Slavkově. „Té skvělé příležitosti jsme využili s velikým očekáváním prvních reakcí, podnětů, ale i kritiky. Odezva však byla nadmíru uspokojivá. Všichni, kteří Tea Spirit ochutnali, byli spokojení. Podpora, ale taky podnětné rady nás moc potěšily,“ popisuje Jiří Boháč ochutnávku, kterou vedl Milan Metelka a nabídkou originálního gruzínského čaje jej doplňoval Petr Sič. Ten byl likérem okouzlený. „Ve vůni jiskří brandy a med. Po prvním loku na vás dýchne květnatost sladkých hroznů a lipová alej. Teplo v hrdle doprovází medové tóny gruzínského čaje, které se po dvou vydechnutích mění v příjemně svíravý dozvuk tančící po patře,“ hodnotí Metelka Tea Spirit.